Óda na deň nanebovstúpenia ... “. Glorifikácia sveta vedy, osveta v poézii Lomonosov

Rushanova Kulzhiyan Ramazanovna

učiteľ ruského jazyka a literatúry

GU SOSH №15 spoločnosti Pavlodar

Lekcia 2

Téma: M.V. Lomonosov. „Óda v deň nástupu jej veličenstva cisárovnej Alžbety Petrovnaly na všeruský trón v roku 1747“.Hlavné témy a problémy práce .

Ciele: upevniť a prehĺbiť vedomosti o biografii M.V. Lomonosov, jeho úloha v literatúre;

pomôcť pochopiť hlavné témy a problémy ódy;

zdokonaľovať zručnosti v expresívnom a pozornom čítaní;

podporovať rozvoj schopností študentov spolupracovať.

Typ lekcie : zovšeobecnenie vedomostí.

Vybavenie : podklady, prezentácia, projektor, príručka

Kroky lekcie

    Organizačná a motivačná fáza.

    Aktualizácia základných vedomostí. (5 minút.)

Učiteľ: Chlapi, dostali ste domácu úlohu jeden na jedného.

Skupina „Vedci“ pripravila prezentáciu na tému „M.V. Lomonosov-vedec ", a skupina" Literárnych vedcov "-" M.V. Lomonosov-básnik, jazykovedec “

Prezentácia tvorivých diel . Prezentácia

3. Stanovenie cieľa. (1 minúta.)

Chlapi, na poslednej hodine sme si prečítali ódu a vytvorili plán. Doma si mali opäť pozorne prečítať ódu na Lomonosova. Čo si myslíte, o čom bude naša dnešná lekcia? (K analýze ódy)

Hovorili sme o hlavných témach a problémoch ódy? (Nie)

Sformulovať tému dnešnej hodiny (Hlavné témy a problémy ódy MV Lomonosova „Óda v deň nástupu na všeruský trón ... Alžbeta Petrovna na všeruský trón v roku 1747“)

Tému píšu žiaci do zošita.Vyplňte tabuľku ZXU, iba 1 a 2 stĺpce. (3 min.) Snímka 5

Čo ja viem

Čo chcem vedieť

Čo som sa dozvedel

4. Spracujte tému hodiny. (3 minúty)

- Navrhujem pozorne prečítať obrys ódy a určiť témy práce. Nájdite kľúčové slová, ktoré vám pomôžu identifikovať témy.

Snímka 9.

Ódový plán

    Glorifikácia sveta ako základu univerzálnej prosperity.

    Veľkosť Ruska, jeho prosperita:

A) chválenie Alžbety;

B) zásluhy Petra 1, ktorý posilnil moc Ruska;

C) prírodné zdroje a krása Ruska;

D) výzva vzdelaným mladým mužom, aby zvládli prírodovedné predmety;

E) veda a jej úloha v ruskej spoločnosti.

3. Vďačnosť cisárovnej za jej skutky v prospech štátu.

Takže pomenujeme témy (Svet, Rusko, Alžbeta, Peter 1, veda)

Aká je hlavná, vedúca téma ódy, okolo ktorej je postavený hlavný lyrický príbeh? Ako s tým súvisia ďalšie, zdanlivo nezávisle sa rozvíjajúce témy, ktoré sme v pláne identifikovali? ( Hlavná téma ódy - Rusko, jeho prosperita. Akýmsi úvodom k odhaleniu témy sú strofy oslavujúce nástup mieru („milované ticho“).

Lomonosov je vlastenecký vedec, ktorý upozorňuje čitateľov na pálčivé problémy Ruska. Čo sú to za problémy? (Problémy osvieteného panovníka a problémy služby vlasti).

Spievanie hrdinov, moc a sláva Ruska, jeho veľkosť a krása, velebenie sveta, obdiv k vede, všemocná myseľ človeka - to sú hlavné témy Lomonosovovej poézie.

6. Fyzické minúty. Dom si zapíšte do denníka. späť (1 min.)

7 pracuje v skupinách ( 7 minút)

Skupiny dostávajú úlohy.

Príloha 1

Skupina „Výskumní pracovníci“

Úloha. Nájdite v texte riadky, ktoré potvrdzujú tému sveta a tému Petra 1.

Skupina „Literárni kritici“

Úloha. V texte nájdite riadky, ktoré potvrdzujú tému vedy a tému Elizabeth Petrovna.

8. Skupinové vystúpenie (5 minút)

Ukážky odpovedí.

Mierová téma. Radosť kráľov a kráľovstiev zeme

Milované ticho ,

Blaženosť dedín, mesto plotu,

Ak ste užitoční a červení!

Kvety okolo vás sú oslnivé

A triedy v poliach žltnú;

Poklad plný lodí

Odvážia sa za tebou do mora;

Štedrou rukou nalievate

Jeho bohatstvo je na zemi.

Lomonosov svojou ódou povedal Elizavete Petrovna, že Rusko potrebuje mier a nepotrebuje vojny. Mier je hlavnou podmienkou úspechu vo vzdelávaní.

Téma Petra 1. Básnik chváli Alžbetu za to, že na začiatku jej vlády sa vojny zastavili, potom sa autorka obracia k spomienkam na Alžbetinho otca. Peter I., ktorého považoval za ideálneho panovníka a národného hrdinu.

Odoslaná Ruský muž,

Čo bolo po celé storočia neslýchané.

Cez všetky prekážky, ktoré zdvihol

Hlava, korunovaná víťazstvami,

Rusko, napravím to hrubo,

Spolu so mnou vzkriesený

Mars sa bál na krvavých poliach,

Tvoj meč v Petrovse je márny,

A Neptún pôsobil ako ruch,

Pri pohľade na ruskú vlajku ...

Toto je obraz cára, občana, pracovníka, ktorý sa venuje službe štátu a neúnavne sa stará o spoločné dobro.

S pocitom zvláštneho obdivu básnik pripomína, že za Petra

požehnané sú vedy

Cez hory a moria

Ruky boli natiahnuté do Ruska.

Lomonosov vyjadruje nádej, že Elizabeth bude nasledovať príklad svojho otca a sponzorovať vedy.

Alžbeta téma ... V týchto riadkoch je Alžbeta predstavená ako mierotvorkyňa, ktorá zastavila všetky vojny kvôli mieru a šťastiu pre Rusov.

Keď nastúpila na trón,

Keď jej Najvyšší dal korunu,

Vrátil som ťa do Ruska,

Vojna skončila;

Prijala ťa a pobozkala; ()

Som plná tých víťazstiev, povedala, -

Pre koho prúd tečie.

Teším sa z Rossova šťastím,

Ja ich kľud nemením

Na celý západ a východ.

Prírodovedná téma. Rozvoj vied pomôže rozvinúť bohatstvo severnej, sibírskej tajgy a Ďalekého východu.

Ach čakáš

Vlasť z jej útrob

A chce vidieť tých,

Čo volá zo zahraničia,

Ó, tvoje dni sú požehnané

Odvážte sa, teraz posmelený,

Ukážte svojou rečou

Čo môžu vlastniť platóny

A rýchle mysle Newtonov

Ruskej zemi porodiť.

Vedy o mládeži vyživujú

Sláva sa starému

Pri nehode sa starajú;

Radosť z domácich ťažkostí

A na vzdialených potulkách niet prekážky,

Veda sa používa všade.

9. Zapínanie (5 min.)

Napíš syncwine na túto tému. Snímka 10

Skupina „Výskumníci“ - Peter 1

Skupina „Literárni kritici - Alžbeta

Sinkwine.

1 podstatné meno

2 prídavné mená

3 slovesá

1 ponuka

Slovo

10. Zhrnutie lekcie. Tematický test (5 min.) Prezentácie 11-13

Dodatok 2.

    M.V. Lomonosov sa narodil v

a) 1730 b) 1711 c) 1765

2. Ktorá univerzita bola založená z iniciatívy M.V. Lomonosov?

a) Sverdlovsk b) PetersburgC) Moskva

3. Dielo M.V. Lomonosov "V deň vstupu jej veličenstva cisárovnej Alžbety Petrovnaly na všeruský trón v roku 1747 „odkazuje na tento žáner:

a) elégieb) ódy c) správy

4. Aké starodávne umenie oživil M.V. Lomonosov?

a) sochárstvo b) architektúrac) mozaika

5. V ktorej európskej krajine urobil M.V. Lomonosov?

a) Nemecko b) Francúzsko c) Anglicko

6. Koho robí M.V. Lomonosov vo svojich ódach?

a) kráľovná b) princeznác) cisárovná

7. Hlavné témy ódM.V. Lomonosov:

a) Peter 1, Alžbeta, veda, mier;

b) práca, ochrana, vlasť, Peter;

c) Alžbeta, pokoj, láska, šťastie

8 hlavných problémovódyM.V. Lomonosov:

a) osvietená monarchia a mier;

b) služba vlasti a osvietenej monarchii;

c) rozvoj vedy a obrany vlasti.

Vzájomné overovanie. (5 min.) Snímka 14

Kľúče.

1.b 5.a

2.v 6.c

3.b 7.a

4.c 8.b

Kritériá hodnotenia: (Snímka 15)

0 chýb - „5“

1–2 chyby - „4“

3-4 chyby „3“

5-8 chýb „2“

11. Odraz. Vyplňte 3. stĺpec CXY a prečítajte si (5 min.)

11. Domáca úloha. Naučte sa úryvok z Lomonosovovej ódy.

MV Lomonosov je veľký vedec a básnik. Svetlom vedy sa stal v 18. storočí. a dodnes sa nezabúda na jeho diela. Poézia pre Lomonosova nie je zábava, nie ponorenie sa do úzkeho, podľa jeho názoru, sveta súkromnej osoby, ale vlastenecká, občianska činnosť. Práve óda sa stala hlavným lyrickým žánrom v diele Lomonosova.

Jedným z najslávnejších diel Lomonosova bola óda „V deň nanebovstúpenia Alžbety Petrovna“. Lomonosov to začína oslavou sveta:

Radosť kráľov a kráľovstiev zeme,

Milované ticho

Blaženosť dedín, mesto plotu,

Ak ste užitoční a červení!

Keď nastúpila na trón,

Keď jej Najvyšší dal korunu,

Vrátil som ťa do Ruska,

Vojna sa skončila.

Poslal do Ruska človeka

Čo nebolo počuť už celé storočia.

Cez všetky prekážky, ktoré zdvihol

Hlava, korunovaná víťazstvami,

Rusko pošliapané barbarstvom,

Spolu so mnou vyzdvihnutý do neba.

Lomonosov, ktorý opíše Petra I., sa uchyľuje k antickej mytológii. Obrazy Marsu a Neptúna používa na označenie vojny a mora, čo ešte viac zvyšuje ódu.

Óda „V deň nanebovstúpenia Alžbety Petrovna“ je nielen pochvalou cisárovnej, ale aj pokynom pre ňu. Rusko, ktoré chce Lomonosov vidieť, je veľká krajina, je mocné, múdre a žije v mieri, ale hlavné je, že takáto budúcnosť je možná, ak je Rusko svätou mocnosťou, ktorej existencia je bez osvieteného panovníka nemožná. Pri ústupe do éry Petra I. sa zdá, že Lomonosov hovorí Alžbete, že by si mala brať príklad od svojho otca a pokračovať v jeho veľkých skutkoch, najmä prispievať k rozvoju vedy, tak ako to robil jej otec:

... božské vedy

Cez hory, rieky a moria,

Hľa, hory hore,

Pozerajte sa široko do svojich polí,

Kde je Volga, Dneper, kde tečie Ob;

Bohatstvo, skryté v nich,

Veda bude otvorená

To kvitne tvojou štedrosťou.

Takáto rozsiahla krajina, ktorej rozloha sa tiahne od západných nížín, cez Ural a Sibír na Ďaleký východ, potrebuje vzdelaných ľudí. Predsa len ľudia znalí ľudia bude schopný odhaliť všetky prírodné zdroje Ruska:

Ach čakali ste

Vlasť z jej útrob

A chce vidieť tých,

Čo volá zo zahraničia!

Odvážte sa, teraz posmelený,

Ukážte svojou rečou

Čo môžu vlastniť platóny

A pohotový Nevton

Ruskej zemi porodiť.

V týchto riadkoch básnik upriamuje pozornosť čitateľov aj na skutočnosť, že ruská krajina je schopná poskytnúť mysle rovnocenné s tými, „ktoré nazýva z cudzích krajín!“ Objasňuje, že Rusko je bohaté nielen na prírodné zdroje, ale aj na schopných ľudí. Ľudia, ktorí môžu nielen vstrebávať vedu, ale aj zasievať svoje plody. Riadky sa stávajú prirodzeným pokračovaním ódy:

Vedy mladých ľudí sa živia

Radosť starým sa podáva

V šťastnom živote zdobia

Pri nehode si vážia;

Radosť z domácich ťažkostí

A na ďalekých potulkách neprekáža.

Veda sa používa všade, -

Medzi národmi a na púšti

V meste hluk a sám,

Sú sladké v pokoji a pri pôrode.

Po prečítaní týchto riadkov nemožno len súhlasiť s autorom. Človek, ktorý nemá vedomosti, je nielen nezaujímavý a nudný sám o sebe, stále vedie ten istý život. Bez vedomia nie je človek schopný duchovne sa rozvíjať, preto spevom chvál vedy autor chváli ľudskú dušu. Glorifikácia človeka, jeho duše a genialita je hlavnou myšlienkou ódy, je spojovacím vláknom. Veda a vedomosti spájajú nielen generácie, ale aj národy. Vedomosti sú základným princípom všetkého.

Lomonosovova óda je viac než len literárne dielo - je to správa. Posolstvo nielen cisárovnej a súčasníkom, ale aj potomkom. Vynikajúcim príkladom toho, že potomkovia sa riadili jeho predpismi, je Štátna univerzita Michaila Vasilieviča Lomonosova.

Prečo si myslíte, že sa óda stala jedným z hlavných žánrov literárnej tvorby Michaila Lomonosova?

Lomonosov dal prednosť hrdinským témam v umeleckých dielach, potvrdil slávu a moc ruského štátu, vyzdvihol víťazstvá ruských zbraní, budúcnosť svojej krajiny videl v osvete, šírení vied a národnom vzdelávaní. Óda splnila úlohu velebiť štát a jeho najcennejších štátnikov a vojenských vodcov. V básni „Rozhovor s Anakreonom“ vysvetlil Lomonosov svoju literárnu zálibu nasledujúcimi slovami:

Aj keď neha srdca V láske nie som zbavený večnej slávy hrdinov

Aj keď v mladších rokoch Lomonosov veľmi rád písal ľúbostné piesne, z ktorých dve sa zachovali až do našej doby, hlavnou úlohou preňho bolo vštepiť spoluobčanom zmysel pre povinnosť a túžbu po spoločensky užitočných činnostiach pomocou príkladov domácich hrdinov. Žáner ódy potom vo veľkom diele umožňoval kombinovať texty piesní a publicistiku, vyjadrovať sa k otázkam národného významu a podľa populárneho bádateľa ruskej literatúry 18. storočia A. V. Zapadova to robiť silne, obrazne, nádherne.

Čo je podľa vás hlavnou a vedúcou témou „Óda v deň nástupu jej veličenstva cisárovnej Alžbety Petrovny na trón celého Ruska, 1747“? Ako s tým súvisia ďalšie zdanlivo slobodne sa rozvíjajúce témy?

Vedenie témy „Ódy ku dňu nástupu na všeruský trón ...“ je témou Ruska, jeho súčasnosti a budúcnosti, chvály jeho veľkosti, bohatstva, teda vlasteneckej témy. Odhaľuje sa to prostredníctvom viacerých podriadených tém, ktoré konkretizujú autorov postoj k vlasti a k \u200b\u200bľuďom. Sú medzi nimi obrazy Petra I. a cisárovnej Alžbety Petrovny, zosobňujúce Rusko a uskutočňujúce progresívne transformácie, téma vojny a mieru (milované ticho), téma vedy a umenia, krásy a obrovských prírodných zdrojov Ruska, ako aj téma mladej generácie, symbolizujúca jej budúci blahobyt.

Skúste v óde popísať obraz cisárovnej, ktorý vytvoril Lomonosov. Porovnajte to s obrazom Alžbety na portrétoch ruských umelcov 18. storočia, ktoré poznáte.

Oslava panovníka je jednou z charakteristické rysy klasicistická óda, keďže jeho obraz symbolizuje silu a jednotu štátu, pre ruských klasicistov je to osvietený panovník, ktorý chráni právo, vedy, v výhode svojich subjektov vidí cieľ svojej činnosti. Elisaveta Petrovna je takto zobrazená v óde. Jej obraz je slávnostný a slávnostný. Ako klasicista zachytil Lomonosov, ako obraz panovníka, svoju víziu moci a toho, kto stojí na jej vrchole. Cárovná oblečená do Lomonosovovej ódy je krásna a majestátna (pohľad je krajší ako raj), zastavuje vojny v mene mieru Rusov. Slovný opis cisárovných v ódach Lomonosova (Katarína I., Alžbeta Petrovna a Katarína II.) Bol v úplnom súlade s ich umeleckým stvárnením na portrétoch klasicistov. Pri vytváraní obrazu ruského panovníka sa umelci pridržiavali formule „Alžbeta je dnes Peter“, čo znamená obnovenie a pokračovanie Petrových reforiem po desaťročí bironovizmu za vlády Anny Ioannovnej. Vyspelá časť ruskej spoločnosti dúfala v ďalší vývoj Petrových príčin v čase mieru.

V dolinách sú počuť kliknutia:

„Dcéra veľkej Petry Veľkorysosť jej otcov prevyšuje, spokojnosť múz sa zhoršuje A našťastie otvára dvere.“

Známy portrét Elizabeth Petrovna I. Vishnyakov (1743), ktorý je vystavený v Treťjakovskej galérii. Cisárovná sa majestátne týči nad svetom, ako neotrasiteľná pyramída. Je kráľovsky nehybná, čo zdôrazňuje korunovačný plášť a plášť. Obraz autokrata je doplnený takými atribútmi moci, ako je koruna, žezlo a guľa. Na nehybnej tvári výraz jeho veľkosti a benevolentný úsmev adresovaný jeho poddaným. Zdá sa, že slová Lomonosova sú adresované tomuto obrazu Alžbety:

Táto sláva tebe samotnej, panovníkovi, patrí, tvoja obrovská sila, ó, ako ti ďakuje!

A príťažlivosť charakteristická pre slávnostný štýl Odic:

Pozri sa na hory hore, pozri na svoje široké polia ... Aký postoj vyjadril Lomonosov k Petrovi I.? Aké umelecké techniky charakteristické pre klasicizmus sa použili pri zobrazení Petra? Ako ovplyvňujú vnímanie čitateľa?

Ako už bolo spomenuté, Peter I. je pre ruských klasicistov ideálnym osvieteným panovníkom, ktorému záleží na posilňovaní ruského štátu, jeho vojenskej moci a rozvoji vied a umenia. Takto je zobrazený v óde „V deň nástupu jej veličenstva cisárovnej Alžbety Petrovnaly na všeruský trón, 1747“. Na jeho vyobrazení je vidieť jasnú orientáciu na antiku, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou vytvárania obrazu hrdinu. Na preukázanie sily a veľkosti Petra I. a jeho skutkov autor používa porovnanie s bohom vojny Mar - som, ktorý sa „márne bál svojho meča v Petrových rukách“; Neptún je prekvapený, keď vidí flotilu vytvorenú Petrom („ruská vlajka“). Všeobecne sa v óde často spomínajú starodávne skutočnosti - mená bohov, múz, Parnassus, s ktorými porovnáva zbierku múz na ruskej pôde, filozof Platón. Lomonosov zároveň vidí vo vzhľade Petra Veľkého božskú vôľu, vôľu „tvorcu sveta“, ktorá oslavuje tvorcu, ktorý poslal človeka do Ruska:

Čo bolo od vekov neslýchané. Cez všetky prekážky pozdvihol hlavu, korunoval víťazstvá, hrubo pošliapal Rusko a vstal sám so sebou do neba.

Samozrejme, Lomonosovove ódy vyjadrujú úprimný, nadšený vzťah k Petrovi, aj keď idealizovaný. Zdá sa, že básnik zabudol, za aké náklady sa dosiahli jeho premeny.

Ako je Rusko znázornené v óde? Čo púta pozornosť básnika? Aké epitetá a porovnania používa na znovuvytvorenie obrazu vlasti?

V porovnaní s Ruskom s ostatnými krajinami, ich majetkom, dáva Lomonosov prednosť Rusku. Sú to hory, ktoré sú vysoké, polia sú široké, sú to veľké rieky Volga, Dneper, Ob, Lena, rovnajúce sa šírke morí, obrovská rozloha pevniny, bohatstvo, ktorým sa India môže pochváliť. Medzi poklady Ruska patria hlboké lesy a rozmanitá fauna. Ako keby predstavovala cisárovnú svojím nesmiernym majetkom, Lomonosov oslavuje Rusko. A tu je niekedy ťažké v óde rozlíšiť objekt chvály - Elisaveta Petrovna alebo nesmierna krajina pod jej občianstvom. Tieto dva obrazy sa niekedy vo vnímaní čitateľov spájajú do jedného, \u200b\u200bčo svedčí o tom, že básnik má prednosť obrazu veľkej domorodej sily a jej dobra.

Oslávime váš dar do neba, a vložíme znamenie vašej štedrosti, Kde vyjde slnko a kde sa Amor točí v zelených brehoch, Prajúc si vrátiť balíčky do svojej moci z Manchzhuru.

Analýza Lomonosovovej ódy „V deň nástupu jej veličenstva cisárovnej Alžbety Petrovny na všeruský trón, 1747“

Začnime analyzovať text z prvej sloky:

Radosť kráľov a kráľovstiev zeme,

Milované ticho

Blaženosť dedín, mesto plotu,

Ak ste užitoční a červení!

Kvety okolo vás sú oslnivé

A triedy v poliach žltnú;

Lode sú plné pokladov

Odvážia sa za tebou do mora;

Štedrou rukou nalievate

Vaše bohatstvo na zemi.

Ako keby z vtáčej perspektívy básnik pozoroval dediny, mestá, kukuričné \u200b\u200bklasy, lode plaviace sa po moriach. Všetky sú rozfúkané a chránené „blaženým tichom“ - vRuský pokoj a ticho ... Óda je venovaná velebeniu cisárovnej Elizavety Petrovna, ale ešte pred svojím vystúpením v óde má básnik čas na vyjadrenie svojej hlavnej a váženej myšlienky: mier, nie vojna, prispieva k prosperite krajiny. Cisárovná, ktorá vstúpi do ód v nasledujúcej strofe, sa podľa umeleckej logiky ukáže ako derivát tohto všeobjímajúceho pokojného ticha („Duša jej marshmallow je tichšia“). Veľmi zaujímavý krok! Na jednej strane básnik zachováva parametre pochvalného žánru (vo svetle Alžbety nemôže byť nič krajšie). Ale na druhej strane už od prvých riadkov diela pevne načrtol pozíciu svojho autora. A ďalej bude vývoj príbehu čoraz zreteľnejšie viesť lyrický hlas básnika, a nie projekcia na obraz cisárovnej. Dominantnou úlohou lyrického hrdinu v óde je nepochybný Lomonosovov umelecký počin v tomto tradičnom klasicistickom žánri.

Lomonosov sa snaží udržiavať kompozičné normy žánru, to znamená princíp budovania odickej básne. V úvodnej časti je deklarovaný predmet spevu a hlavná myšlienka diela (aj keď, ako sme videli, básnik zmenil svoje miesta). Toto je téza. Hlavná časť zdôvodňuje, dokazuje uvedenú tézu o veľkosti a sile spievaného subjektu. A nakoniec záver (alebo finále) dáva pohľad do budúcnosti, do ďalšej prosperity a sily oslavovaných javov. Normy klasicizmu sú racionalistické, pretože jedna kompozičná súčasť diela dôsledne a dôsledne dodržiava predpísané ďalšie.

Úvodná časť, alebo ako sa tomu hovorí aj expozícia, zaberá v tejto Lomonosovovej óde dvanásť strof. Básnik chváli Alžbetu na pozadí jej predchodkýň, ktoré na tróne striktne nasledujú jednu za druhou. V galérii kráľovských portrétov je zvlášť zvýraznený otec súčasného vládcu Peter I. Toto je básnikova modla. Čitateľovi je z podrobnej a vysoko patetickej charakterizácie Petra zrejmé, že práve od neho prevzala štafetu veľkých skutkov jeho dcéra.

Od štrnástej strofy vstupuje óda do jej hlavnej časti. Myšlienka sa rozširuje a jej umelecká realizácia zrazu začína vykazovať nové, netradičné prvky. Lyrický pátos prechádza od dynastie panovníkov k majestátnemu obrazu vlasti, k jej nevyčerpateľným prírodným zdrojom, obrovským duchovným a tvorivým možnostiam:

Táto sláva Tebe,

Monarcha, patrí,

Tvoja obrovská sila,

Ó, ako ti ďakuje!

Hľa, hory hore,

Pozerajte sa široko do svojich polí,

Kde je Volga, Dneper, kde tečie Ob;

Skrýva sa v nich bohatstvo

Veda bude otvorená

To kvitne Tvojou veľkorysosťou.

Tu je priestor pre inšpiráciu lyrického hrdinu! Zásluhy „krásnej Alžbety“ postupne ustupujú do pozadia. Básnikove myšlienky teraz obsadzujú ďalšie. Samotné tematické smerovanie ódy sa mení. A samotný autor teraz nie je iba odographerom. Je to vlastenecký vedec, ktorý upozorňuje čitateľov na pálčivé problémy Ruska. Rozvoj vied pomôže zvládnuť bohatstvo severnej, sibírskej tajgy a Ďalekého východu. Ruskí námorníci s pomocou kartografov objavujú nové krajiny a dláždia cestu „neznámym národom“:

Tam mokrá cesta flotily zbeleje,

A more sa snaží priniesť:

Kolumbov Rus cez vody

V zhone k neznámym ľuďom

Vyhláste svoje odmeny.

Sám Pluto, mýtický majster podzemného bohatstva, je nútený ustúpiť vývojárom nerastných surovín v severných a uralských (pohorí Rífov). Pripomeňme mimochodom, že Lomonosov dokonale študoval ťažbu:

A zasiahne Minerva

V hornej časti Rifejskej kópie.

Platnosť striebra a zlata končí

V celom vašom dedičstve.

Pluto sa krúti v štrbinách

Že je Ross vydaný

Pretiahnite jeho kov z hôr

Ktorá príroda sa tam skrývala;

Z lesku denného svetla

Chmúrne odvráti zrak.

A napriek tomu hlavnou vecou, \u200b\u200bktorá povedie Rusko k hodnosti svetových mocností, sú podľa básnika nové generácie ľudí: vzdelaní, osvietení, oddaní vede ruských mladých ľudí:

Ach čakali ste

Vlasť z jej útrob

A chce vidieť tých,

Čo volá zo zahraničia,

Ó, tvoje dni sú požehnané!

Odvážte sa, teraz posmelený,

Ukážte rukami

Čo môžu vlastniť platóny

A pohotový Nevton

Ruskej zemi porodiť.

Vedy mladých mužov sa živia

Sláva sa starému

V šťastnom živote zdobia

Pri nehode sa starajú;

Radosť z domácich ťažkostí

A na ďalekých potulkách neprekáža,

Veda sa používa všade:

Medzi národmi a na púšti

V mestskej záhrade a sám,

V sladkom pokoji a pri pôrode.

Tému rozhodujúcej úlohy vedy a vzdelávania pre rozvoj krajiny uviedol, ako si pamätáme, Cantemir. Trediakovskij slúžil svojej tvorivosti a celý život vede. A teraz Lomonosov zachováva túto tému a stavia ju na poetický piedestál. Presne tak, pretože dve práve citované strofy sú zavŕšením ódy, jej najvyššieho lyrického vrcholu, vrcholu emocionálnej animácie.

Zdá sa však, že básnik sa prebudil a pamätal, že óda je venovaná oficiálnej udalosti: každoročne slávenému dátumu nástupu cisárovnej na trón. Záverečná strofa je opäť priamo adresovaná Alžbete. Táto strofa je povinná, slávnostná, a preto si myslím, že nie najvýraznejšia. Nudné slovo „neutíchajúci“ básnik so snahou sa rýmuje s prídomkom „požehnaný“:

Vám, o milosrdenstve Zdroja,

Ó anjel našich pokojných rokov!

Všemohúci na tom pomocníkovi,

Kto si trúfa na hrdosť

Vidiac náš mier,

Rebel proti vám vo vojne;

Tvorca si ťa nechá

Vo všetkých ohľadoch nerušene

A tvoj život je požehnaný

Porovná to s počtom Tvojich súcitov.

Zjavne nie najlepšia strofa! Pokúsme sa položiť otázku takto: ak je žáner klasicistickej ódy vyjadrením určitých politických a štátnych názorov, potom v odevoch Lomonosova, ktorých názormi sú tieto vo väčšej miere, cisárovná alebo samotný básnik? Pri odpovedi na túto otázku je zvlášť dôležitá tretia strofa. V ňom je Alžbeta predstavená ako mierotvorkyňa, ktorá pre mier a šťastie pre Rusov zastavila všetky vojny:

Keď nastúpila na trón,

Keď jej Najvyšší dal korunu,

Vrátil som ťa do Ruska,

Vojna skončila;

Prijala ťa a pobozkala:

Som plný tých víťazstiev, - povedal, -

Pre koho prúd tečie.

Teším sa z Rossova šťastím,

Ja ich kľud nemením

Na celý západ a východ.

Ale v skutočnosti Elizabeth vôbec nebola mierotvorkyňa! Vládca militantov koncipoval nové a nové kampane na hraniciach ruského štátu. Vojenské bitky predstavovali veľkú záťaž pre rodiny ruských pracujúcich. Ako málo skutočná Elizaveta Petrovna zodpovedala ideálu vládcu krajiny, ktorý je znovu vytvorený v diele! A aký človek bolo treba byť nielen statočný, ale odvážny chváliť cisárovnú zahraničná politika, opak toho, čo ustanovila v súvislosti s vojenskou akciou! Lomonosov svojou ódou povedal Elizavete Petrovna, že Rusko potrebuje mier a nepotrebuje vojny. Pátos a štylistika diela sú mierotvorné, nie príťažlivo agresívne. Strofy sa stávajú krásnymi a veľkolepými z hľadiska množstva expresívnych prostriedkov, keď básnik vychádza z témy mieru, spojenej s vedami a požaduje, aby zvuky „ohnivého“, teda vojenského, boli umlčané:

Buďte ticho, ohnivé zvuky

A prestaňte kývať svetlom:

Tu na svete rozširovať vedu

Elisabeth bola potešená.

Vy arogantné víchrice, neopovážte sa

Rev, ale krotko prezradiť

Naše mená sú nádherné.

Počúvajte ticho, vesmír:

Hľa, Lyra je potešená

Mená sú skvelé.

Farebné sú najmä Lomonosovove metafory. Metafora (v gréčtine metafora znamená prenos) je umelecké zariadenie, ktoré kombinuje rôzne javy alebo objekty do jedného obrazu a prenáša navzájom vlastnosti týchto rôznych predmetov. Pretože javy alebo objekty sú v obraze umiestnené vedľa seba, dostáva ďalšie emocionálne a sémantické významy, jeho hranice sa vzďaľujú, obraz sa stáva objemným, jasným a originálnym. Lomonosov miloval metafory práve pre svoju schopnosť kombinovať heterogénne údaje do uceleného grandiózneho obrazu, aby viedli k hlavnej myšlienke diela. „Metafora,“ poznamenal vo svojej „Rétorike“ (1748), - myšlienky sa javia oveľa živšie a veľkolepejšie ako len “. Lomonosovovo umelecké myslenie bolo v podstate syntetické.

Tu je jeden príklad Lomonosovovej metafory. Piata sloha z ódy „V deň nanebovstúpenia ...“:

Aby ste s nimi spojili slovo,

Naša sila je malá;

Ale nemôžeme odolať

Zo spevu Tvojich chvál;

Vaše odmeny sú povzbudivé

Náš duch je vedený tak, aby bežal,

Ako plavec je schopný vietor

Cez rokliny sa vlny lámu,

S radosťou odchádza z Bregu;

Krmivo letí medzi vnútornými vodami.

Väčšinu priestoru v tejto strofe zaberá zložitá a zdobená metafora. Častejšie sú metafory vo viacerých slovách alebo v jednej vete. Tu vás ohromuje rozsah metaforického obrazu. Aby ste ho izolovali, musíte si text dobre premyslieť. Pred nami je vynikajúci kompliment cisárovnej. Básnik sa sťažuje, že nemá vznešené slová, ktoré sa rovnajú zásluhám Alžbety, a napriek tomu sa rozhodne tieto zásluhy zaspievať. Zároveň sa cíti ako neskúsený plavec, ktorý sa odvážil plávať sám „cez vlny vlny“ cez „pont“ (teda Čierne more). Plavec je pozdĺž cesty vedený a podporovaný „schopným“, teda spravodlivým vetrom. Rovnako aj poetický duch autorky je zapálený a riadi sa Alžbetinými pozoruhodnými činmi, jej „dobrodeniami“.

Pompéznosť a nádhera poetického štýlu pomáha Lomonosovovi znovu vytvoriť silnú energiu a farebnú jasnosť opísaných obrazov. Napríklad v óde z roku 1742 prekvapivo živý obraz vojenskej bitky, v ktorej strede je zosobnený obraz smrti. Z úvah o tomto obrázku naskakuje na pokožke husia koža:

Sú tam kone s búrlivými nohami

Na oblohu fúka hustý prach,

Medzi gotickými plukmi je smrť

Beží, zúri, je mimo poradia,

A chamtivá čeľusť sa otvorí,

A natiahne studené ruky,

Ich hrdý trhací duch.

A aké úžasné kone s „búrlivými nohami“! V bežnej reči je nemožné to takto vyjadriť, v poetickej reči - môžete. Navyše „búrlivé nohy“ koní, ktoré rozfúkajú hustý prach na oblohu, sú takmer kozmickým obrazom. Uskutočnené pozdĺž veľmi tenkej poetickej čepele. Trochu bokom a všetko upadne do absurdnosti.

O pol storočia neskôr básnik - inovátor, zakladateľ ruského romantizmu V.A. Žukovskij, ktorý popisuje zvláštny stav mysle, inšpirovaný súmrakom zostupujúcim do vidieckeho ticha, píše: „Duša je plná chladného ticha.“ Svojich súčasníkov ohromí nevídane odvážnou kombináciou slov. „Môže byť ticho v pohode!“ - prísni kritici vyčítajú básnikovi. Ale koniec koncov, Lomonosov ako prvý v ruskej poézii použil vo svojej metaforickej slabike odvážne kombinácie slov a pojmov!

  1. Prečo sa podľa vás óda stala jedným z hlavných žánrov literárnej tvorby M. V. Lo-monosova?
  2. Lomonosov uprednostňoval vo svojich umeleckých dielach hrdinské témy, potvrdil slávu a moc ruského štátu, ocenil víťazstvá ruských zbraní, budúcnosť svojej krajiny videl v osvete, šírení vied a národnom vzdelávaní. Óda splnila úlohu glorifikovať štát a jeho najhodnotnejšie štátne a vojenské osobnosti. V básni „Rozhovor s Anakreonom“ vysvetlil Lomonosov túto literárnu zálibu nasledujúcimi slovami:

    Aj keď neha srdca V láske nie som zbavený hrdinov s večnou slávou, som viac obdivovaný.

    Aj keď v mladších rokoch Lomonosov rád písal ľúbostné piesne, z ktorých dve sa zachovali až do našej doby, hlavnou úlohou pre neho bolo vypestovať u spoluobčanov zmysel pre povinnosť a túžbu po spoločensky užitočných činnostiach na príkladoch domácich hrdinov. Žáner ódy potom umožňoval kombinovať texty a publicistiku vo veľkom diele, vyjadrovať sa k otázkam národného významu, a to podľa slávneho výskumníka ruskej literatúry 18. storočia A.V. Zapadova silne, obrazne, nádherne.

  3. Čo je podľa vás hlavnou a vedúcou témou „Ódy v deň nástupu jej veličenstva cisárovnej Alžbety Petrovny na všeruský trón, 1747“? Ako s tým súvisia ďalšie zdanlivo slobodne sa rozvíjajúce témy?
  4. Vedúcou témou „Ódy na deň vstupu na všeruský trón ...“ je téma Ruska, jeho súčasnosti a budúcnosti, chvály jeho veľkosti, bohatstva, teda vlasteneckej témy. Odhaľuje sa to prostredníctvom série podriadených tém, ktoré konkretizujú autorov postoj k vlasti a k \u200b\u200bľuďom. Medzi nimi sú obrazy Petra I. a cisárovnej Alžbety Petrovna, ktorí zosobňujú Rusko a uskutočňujú pokrokové transformácie, tému vojny a mieru (milované ticho), tému vedy a umenia, krásy a obrovských prírodných zdrojov Ruska a tiež téma mladej generácie, ktorá symbolizuje jej budúcu prosperitu.

  5. Skúste v ódach popísať obraz cisárovnej, ktorý vytvoril Lomonosov. Porovnajte to s portrétmi Alžbety na portrétoch ruských umelcov 18. storočia, ktoré poznáte.
  6. Glorifikácia panovníka je jednou z charakteristických čŕt klasicistickej ódy, pretože jeho obraz symbolizuje silu a jednotu štátu, pre ruských klasicistov je to osvietený panovník, ktorý sponzoruje právo, vedu a za cieľ svojej činnosti vidí dobro. predmetov. Takto je v óde zobrazená manželka Elisaveta Petrovna. Jej obraz má slávnostný, slávnostný charakter. Ako klasicista zachytil Lomonosov v podobe panovníka svoju víziu moci a toho, kto stojí na jej vrchole. Cisárovná v Lomonosovovej óde je krásna a majestátna (pohľad je krajší ako raj), zastavuje vojny v mene mieru Rusov. Slovný opis cisárovných v ódach Lomonosova (Katarína I., Elizaveta Petrovna a Katarína II.) Bol celkom v súlade s ich umeleckým stvárnením na portrétoch klasicistov. Pri vytváraní obrazu ruského panovníka sa umelci držali formule „Eli-zmluva je dnes Peter“, čo znamená obnovenie a pokračovanie Petrových reforiem po desaťročí bironovizmu za vlády Anny Ioannovnej. Vyspelá časť ruskej spoločnosti dúfala v ďalší vývoj Petrovho prípadu v čase mieru.

    V dolinách sú počuť kliknutia:

    „Dcéra veľkej Petry Veľkorysosť otcov prevyšuje, spokojnosť múz sa zhoršuje A našťastie otvára dvere.“

    Známy portrét Elizavety Petrovna I. Vishnyakovovej (1743), ktorá je vystavená v Treťjakovskej galérii. Cisárovná sa majestátne týči nad svetom, ako neotrasiteľná pyramída. Je kráľovsky nehybná, čo zdôrazňuje korunovačné šaty, plášť. Obraz autokrata je doplnený takými atribútmi moci, ako je koruna, žezlo a guľa. Na nehybnej tvári výraz jeho veľkosti a benevolentný úsmev adresovaný jeho poddaným. Zdá sa, že slová Lomonosova odkazujú na tento obraz Alžbety:

    Táto sláva tebe samotnej, panovníkovi, patrí, tvoja obrovská sila, ó, ako ti ďakuje!

    A príťažlivosť charakteristická pre slávnostný odický štýl:

    Pozri sa na hory hore, pozri na svoje široké polia ...

  7. Aký postoj vyjadril Lomonosov k Petrovi I.? Aké umelecké techniky charakteristické pre klasicizmus sa použili pri vyobrazení Petra? Ako ovplyvňujú vnímanie čitateľa?
  8. Ako už bolo spomenuté, Peter I. je pre ruských klasicistov ideálnym osvieteným panovníkom, ktorému záleží na posilňovaní ruského štátu, jeho vojenskej moci a rozvoji vied a umenia. Takto je zobrazený v óde „V deň nástupu jej veličenstva cisárovnej Alžbety Petrovny na všeruský trón, 1747“. Na jeho obraze je vidieť jasnú orientáciu na starovek, ktorá je vlastná vytvoreniu obrazu hrdinu. Na preukázanie sily a veľkosti Petra I. a jeho činov používa autor porovnanie s bohom vojny Marsom, ktorý „sa bál, jeho meč bol márne v Petrových rukách“; Neptún je prekvapený pri pohľade na flotilu vytvorenú Petrom („ruská vlajka“). Všeobecne sa v óde často spomínajú starodávne skutočnosti - mená bohov, múz, Parnassus, s ktorými porovnáva zbierku múz na ruskej pôde, filozof Platón. Lomonosov zároveň vidí vo vzhľade Petra Veľkého božskú vôľu, vôľu „tvorcu sveta“, ktorá oslavuje tvorcu, ktorý poslal človeka do Ruska:

    Čo bolo po celé storočia neslýchané. Cez všetky prekážky, ktoré zdvihol hore, s korunovanými víťazstvami ho Rusko, hrubo pošliapané, s ním pozdvihol do neba.

    Samozrejme, Lomonosovove ódy vyjadrujú úprimný, nadšený vzťah k Petrovi, aj keď idealizovaný. Zdá sa, že básnik zabudol, za aké náklady sa jeho premena dosiahla. Materiál zo stránky

  9. Ako je Rusko znázornené v óde? Čo púta pozornosť básnika? Aké epitetá a porovnania používa na znovuvytvorenie obrazu vlasti?
  10. V porovnaní s Ruskom s ostatnými krajinami, ich majetkom, dáva Lomonosov prednosť Rusku. Tieto hory sú vysoké, polia široké, to sú veľké rieky Volga, Dneper, Ob, Lena, rovnajúce sa šírke moriam, obrovská zemská rozloha, bohatstvo, ktorým sa India môže pochváliť. Medzi bohatstvá Ruska patria hlboké lesy a rozmanitá fauna. Ako keby predstavovala cisárovnú jej nesmiernym doménam, Lomonosov oslavuje Rusko. A tu je niekedy ťažké v óde rozlíšiť objekt chvály - Eli-Saveta Petrovna alebo obrovská krajina, ktorá je pod jej občianstvom. Tieto dva obrazy sa niekedy vo vnímaní čitateľov spájajú do jedného, \u200b\u200bčo svedčí o tom, že básnik má prednosť obrazu veľkej domorodej sily a jej dobra.

    Oslávime váš dar do neba, a vložíme znamenie vašej štedrosti, kde slnko vychádza a kde sa Amor točí v zelených brehoch, ktorí si želajú vrátiť balíčky do svojej moci z Manchuru.

Nenašli ste, čo ste hľadali? Použite vyhľadávanie

Na tejto stránke materiál k témam:

  • ódy na deň vstupu na trón a klasicizmus
  • epitetá na ódy lomonosov ódy na deň
  • rusko v Óde Lomonosov
  • epitetá v ódach pre deň vstupu
  • porovnanie o ódach
Načítava ...Načítava ...